Järjestötoiminta

Yhdistyksen asioista päättävät jäsenet yleisissä kokouksissa, joita kevätkokouksen (vuosikokous) ja syyskokouksen lisäksi pidetään muutamia vuodessa tarpeen mukaan.

Matkat ja retket: JTY toteuttaa vuosittain kaikille avoimen matkan eduskuntaan sekä järjestää lisäksi jäsenilleen muita matkoja kulttuurillisesti tai yhteiskunnallisesti kiinnostaviin kohteisiin ja tapahtumiin.

Merkittävä osa yhdistyksen järjestötoiminnasta tapahtuu sen jaostoissa, jotka ovat Demarinuoret JSDN, Nuoret Kotkat, JTY:n Naiset ja Veteraanikerho Wanhat toverit.

Yhdistyksen kulttuuritoiminta muodostuu yhdistyksen soittokunta Kajastuksen sekä sekakuoro Aallon laulajien toiminnasta. Molempien ryhmien toimintaan ovat kaikki yhdistyksen jäsenet ja muut kiinnostuneet tervetulleita mukaan osallistumaan. Yhdistys järjestää lisäksi vuosittain useita kaikille avoimia tapahtumia ja tilaisuuksia, joissa yhdistyksen soittokunta ja sekakuoro esiintyvät.

Jaostojen toiminnasta löydät lisätietoa jaostojen sivuilta.