Kajastuksen seitsikko lähti JTY:n “Vapauden kaiho” 130-vuotisjuhlakiertueelle

JTY:n soittokunta Kajastus on lähtenyt yhdistyksen 130-vuotista toimintaa juhlistavalle ja vuoden 1918 muistoa kunnioittavalla Vapauden kaiho -juhlakiertueelle. Kiertue alkoi 14.10. sunnuntaina Multian Työväentalolta ja tavoitteena on kiertää mahdollisuuksien mukaan läpi kaikki Keski-Suomen toiminnassa olevat työväentalot. Musiikkivalikoimassa on niin työväenmusiikin perinteisiä sävelmiä kuin ikivihreitä kevyen musiikin kappaleita. Osa soitetaan instrumentaaleina, osassa mukana on solisti tai kaksi.

Jyväskylän työväenyhdistyksen soittokunta perustettiin vuonna 1891, yhdistyksen neljäntenä toimintavuonna. 127 vuoteen soittokuntatoimintaa on mahtunut monia värikkäitä vaiheita ja vaikuttamista kaupungin musiikki- ja teatterielämään sekä viihdetoimintaan.

Nykyään soittokuntaan kuuluu 17 soittajaa, johtajanaan Raimo Ovaska. Soittokunta harjoittelee 1-2 kertaa viikossa upeassa Jyväskylän Työväentalon Aalto-salissa. Soittokunnan vasket esiintyvät Kajastus-seitsikon nimellä, nyt juhlakiertueella myös rumpalilla ja kahdella solistilla, Jukka Hämäläisellä ja Ainoleena Laitisella vahvistettuna!

Kiertueaikataulu on seuraava:

Multian työväentalo 14.10. klo 17.00

Koskenpään työväentalo 1.11. klo 18.00

Uuraisten työväentalo 4.11. klo 14.00

Saarijärven työväentalo 20.11. klo 19.00

Lievestuoreen työväentalo Toivola 22.11. klo 18.00

Joutsan työväentalo 25.11. klo 15.00

Jyväskylän Työväentalon Aalto-sali 16.12. klo 15.00

Tarkemmat tiedot konserteista, tarjoiluista ja mahdollisesta pääsymaksusta paikalliselta työväenyhdistykseltä!