JTY:n johtokuntaan uusi kasvo ja kokeneita konkareita

JTY:n syyskokous valitsi yhdistykselle neljä johtokunnan jäsentä kaudelle 2019-2020. Uutena jäsenenä johtokuntaan valittiin Jyväskylän kaupungin opiskelijaterveydenhuollossa työskentelevä Suomen Terveydenhoitajaliiton 2. varapuheenjohtaja Marko Tiainen. Paikkansa uusivat tähänkin saakka johtokuntaan kuuluneet lastentarhanopettaja Tarja Viikari, työturvallisuuspäällikkö Veijo Koskinen sekä varsinainen pitkän linjan vaikuttaja, yhdistyksen johtokunnassa jo 1980-luvulta saakka toiminut paloesimies Juha Hjelt, joka on jo ehtinyt eläköityä.

Yhdistyksen sääntöjen mukaan johtokunnan jäsenten ja puheenjohtajiston kaudet ovat kaksivuotisia siten, että puolet johtokunnasta vaihtuu vuosittain ja puheenjohtajisto valitaan joka toinen vuosi. Näin ollen puheenjohtaja Riitta Mäkinen, varapuheenjohtaja Jukka Hämäläinen sekä johtokunnan jäsenet Sanna Laakso, Kimmo Suomi, Siiri Muhonen, Olli Patrikainen ja varajäsen Virpi Kuoppala.