JTY JAKOI JUHLAVUODEN LAHJOITUKSIA

Jyväskylän Työväenyhdistys ry vietti vuonna 2018 yhdistyksen toiminnan 130-vuotisjuhlavuotta. JTY 130 vuotta juhlatilin tuotto 3.775,00 euroa, lisättynä yhdistyksen omalla panostuksella, yhteensä 7.550,00 euroa, lahjoitettiin kokonaisuudessaan paikallisen vanhus-, perhe- ja nuorisotyön tukemiseen. Lahjoitukset luovutettiin saajilleen ke 3.4.2019 pidetyssä tilaisuudessa.

Lahjoituksia luovuttamassa oli yhdistyksen puheenjohtaja, kansanedustaja Riitta Mäkinen. Yhdistyksen lahjoittamia varoja tullaan käyttämään muun muassa lasten ympäristökasvatukseen, vähävaraisten nuorten urheiluharrastusten tukemiseen sekä muihin hyviin tarkoituksiin.

Lahjoituksen saivat seuraavat jyväskyläläiset toimijat:

Tanssiteatteriyhdistys Kramppi ry

Viitakodit ry

Jyväskylän kestävä kehitys JAPA ry

Keski-Suomen Ensi- ja turvakoti ry

Jyväskylän Weikot ry

Jyväskylän Pallokerho ry

 

Lisätiedot:

Jyväskylän Työväenyhdistys ry

toimitusjohtaja Kimmo Ojala

p. 050 527 6884