JTY:n 130-vuotishistoriikki – Hae omasi toimistolta!

Jyväskylän Työväenyhdistys on julkaissut suuren historiateoksen 130-vuotisen taipaleensa kunniaksi. Emeritusprofessori Kimmo Suomen kirjoittama kirja kuvaa erityisesti 1888 perustetun yhdistyksen viimeisintä 50 vuotta 1968-2018, mutta on samalla laajempi katsaus JTY:n järjestö-, paikallis-, henkilö- ja aatehistoriaan. Historiateos vastaa kysymyksiin JTY:n merkityksestä ja sen kyvystä selviytyä jatkuvista yhteiskunnan muutoksista.

JTY on omaleimainen poliittisena yhteisönä Jyväskylässä myös siksi, että se on ollut politiikan lisäksi voimakas toimija kulttuurin ja talouden saralla kaupungissa. Yhdistyksen vaikutus on säteillyt kaupunkiin ja yhteiskuntaan sen ympärillä maailmankuulun arkkitehti Alvar Aallon suunnitteleman, ainutlaatuisen työväentalon kulmalta itsenäisen Suomen vuosikymmenet. Kirjan 476 sivulla käsitellään yli 1100 henkilöä ja se sisältää 270 valokuvaa, jotka osaltaan tuovat elävyyttä kertomukselle politiikasta, kulttuurista ja vaaleista -niin hävityistä kuin voitetuista!

Kirjaa on ostettavissa JTY:n toimistolta. Hinta 40 e, JTY:n jäsenille 30 e.

Tiedustelut: eetu.kinnunen@jty.fi tai p. 010 231 4403